Business | Digital Marketing

Booking.com Turkiye’den cekildi mi?

Booking.com Türkiye’den tamamen çekildi!

Haber başlıkları evet bu şekilde olunca, ben de tamamen kapatıldı zannettim. Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB)’in haksız rekabet gerekçesiyle dava etmesiyle, mahkeme, sitenin kısmi olarak kapanmasına karar vermiş. Yani Türkiye’de iken Türkiye’deki otelleri görüntülemeniz artık mümkün değil, ancak IP numaranızı yurtdışı yaptığınızda Türkiye’deki oteller görüntülenebiliyor (denedim, çalışıyor!). Ayrıca sitede, yurtdışındaki otelleri görüntülemeye devam edebilirsiniz. Ve diğer ülkelerde yaşayanlar da Türkiye’deki otelleri görüntülemeye ve rezervasyon yapmaya devam edebilecek.

Haberleri ilk okuduğumda aklıma gelen şey, yabancı turistlerin Türkiye’deki konaklama hizmetlerine en kolay nasıl ulaşacağı oldu. Zira booking.com günlük ortalama 1.2 milyon rezervasyonun yapıldığı süper yoğun bir site idi. Alternatifler devreye girecektir diye düşündüm önce; trivago, tripadvisor gibi. Ancak emsal oluşturan bu mahkeme kararı ile TÜRSAB bu sitelere de aynı yaptırımı uygulayacağa benziyor.

Haber detaylarını, yetkililerin açıklamalarını, derneklerin itirazlarını okuduğumda; vergi ödemiyor diyen de var, kartel oluştu diyen de, küçük otel işletmecilerinin daha fazla insana ulaşabilmesinin en büyük kaynağı booking.com idi diyen de var. Bu kadar detayı analiz edebilmem pek mümkün değil. Bana göre buzdağının görünen kısmı; kısıt geldi mi, geldi ve yeni bir kaynak bulmam gerekecek booking.com yerine. Eski çalıştığım şirket Taksim’deki günlük ve haftalık kiraladığı evlerinin ilanlarını sahibinden.com ve booking.com’a veriyordu. Sanırım artık, Türkiye’deki kitle için sahibinden.com’a ağırlık verip, yabancılar için de booking.com’a ağırlık verip reklam faaliyetlerini buna göre yeniden düzenlemek durumunda kalacak.

Anlaşmalar sağlanamayınca Türkiye’den çekilen paypal.com, booking.com gibi dev’ler biz nihai kulanıcıları olumsuz yönde etkileyebiliyor. Biz bireyler buzdağının altı olan detayları (haklı sebepler olabilir) düşünmeyiz, alternatiflerimiz azaltıldı mı, işimiz zorlaştı mı ona bakarız. Benim gibi, bu tür siteleri sıklıkla kullananların yeni alternatifler bulma, alışma ve toparlanma sürecinin uzun olacağı kanaatindeyim.

Related posts

Leave a Comment